Congratulations to our 2016 Labor Day Winners!

Pageant winners:

Labor Day Baby Girl: Londyn Adelle Bauer
1st Runner Up: Carter Rockelle Thompson
2nd Runner Up: Elizabeth Ann Martin

Labor Day Baby Boy: Liam Reid Stricker
1st Runner Up: Blake Eugene Reeves
2nd Runner Up: Dashel Noah Brewer

People's Choice in Baby Pageant - Liam Reid Stricker

 

Labor Day Jr. Princess: Saylor Brook Thankful Wittman
1st Runner Up: Liberty Reign Peschka
2nd Runner Up: Mya Olivia Brewer

People's Choice in Jr. Pageant - Cambree Lynn Hunter

 

Labor Day Prince (first time a boy has won this one!): Jasper Pawlowski
1st Runner Up: Paige Lee Trendel
2nd Runner Up: KaishaFayann Woydziak

People's Choice in Prince/Princess Pageant - Gabby Nicole Rose

 

Demo Winners

Compact Class

1st Place - Chandler Schmidt, 27

2nd Place - Kolby Haselhorst, 5K

3rd Place - Jeffery Kramer, 777

4th Place - Jeffrey Kaiser, 20

 

Bone Stock Class

1st Place - Shaun Woods, 57s

2nd Place - Russ Moellering, GR1

3rd Place - Cody Schultz, 33

4th Place - Bill Woods, 307

 

Semi-Stock Class

1st Place - Kaiden Jeffrey, 7X

2nd Place - Juston Ludwig, 77L

3rd Place - Lashawn VanScyoc, 222

 

Modified Class

1st Place - Scott Christians, 53c

2nd Place - Tyson Ryff, 99R

3rd Place - Brody Brown, 223

4th Place - Brent Herlan, 80B

5th Place - Martin Beikman, 116m

5/10 K Results

Rich Fox Memorial Labor Day Car Show Results 

Class 1: Original Antique

1st Brock McPherson, Great Bend 1941 Cadillac

2nd Marvin Bush, Ellsworth 1940 Chevy Pickup

 

Class 2: Street Rods 1900-1948

1st Garvin Galliant, Larned 1937 Chevy Sedan

2nd Denis Wondra, Great Bend 1935 Ford

 

Class 3: Original Classic 1949-1964

1st Tony Muth, Great Bend 1963 Ford Falcon

2nd Jon Welch, Great Bend 1963 Chevy Belair

 

Class 4: Custom Classic 1949- 1964

1st Gary Johnson, Hutchinson Ford Wagon

2nd Diane Newkirk, Great Bend 1955 Chevy Sedan Delivery

 

Class 5: Original Late Model 1964 to Present

JD Farmer, Hoisington 91 Chevy Corvette

2nd Vanice Wise, Great Bend 1972 Pontiac

 

Class 6: Custom Late Model 1964 to Present

1st JD Farmer, Hoisington 1969 Pontiac Firebird

2nd Mike Farmer, Little River 1969 Dodge Charger

 

Class 7: Early Truck 1900-1954

1st Neil Whetstone, Ellinwood 1954 Ford F-100

2nd Butch Leuenberger, Great Bend 1925 Ford Model T

 

Class 8: Late Truck 1955 to Present

1st Steve Stegman, Great Bend 1967 Chevy C-10

2nd Shellamae Farmer, Hoisington 1995 Chevy S-10

 

Class 9: Tractors
None

 

Class 10: Motorcycles

1st Travis Muddloft, Illinois (?) Harley Davison Custom 10

2nd JD Farmer, Hoisington 1998 Harley Davison 95th Ann. Fatboy

 

Class 11: Racecars

1st Bill Phillips, Hoisington 1969 Chevy Camaro SS

2nd Gary Biles, Hoisington 1968 Dodge Dart

Bubba's BBQ Cook-Off Results Coming! 

Office Hours

Monday - Friday

9:00 am - 3:00 pm

Stay Connected

  • Facebook App Icon

© 2019 by The Hoisington Chamber of Commerce.

123 N Main Street

Hoisington, KS  67544

620-653-4311

hoisingtoncofc@outlook.com