Congratulations to our Labor Day Winners!

 

Click here for 5K & 10K Winners

 

Car Show Winners

 

Original Antique 1900-1948:  1st – Brock R McPherson, no second place

Street Rod  1900-1948:  1st – Jon Long ;  2nd – Denis Wondra

Original Classic 1949-1964:  1st – Steve Clark ; 2nd – Delwin Everhart

Custom Classic 1949-1964:  1st - Dale Beneke ; 2nd – Galen Peterson

Original Late Model 1964 ½ - Present:  1st – Susie Stone ; 2nd – Shelly Hill

Custom Late Model  1964 ½ - Present:  1st – J.D. Farmer ; 2nd – Ben Windholz

Early Truck 1900-1954: 1st - Brice Nystrom ; 2nd – Paul and Judy Grauer

Late Truck 1955-Present: 1st – Steve Stegman ; no second place

Tractors: 1st – Larry Henne ; 2nd – Jamie Fleming

Bikes: 1st – Marlin Hitchman ; 2nd - David Hamit

Race Cars: 1st - Bill Phillips ; 2nd – Mark Ochs

 

Labor Day Pageant Winners

 

Baby Girl Winner – Lux Ann Dino

Baby Girl 1st Runner Up – Madalynn Holly Byler

Baby Girl 2nd Runner Up – Liberty Reign Peschka

Baby People’s Choice – Cambree Lynne Hunter

 

Baby Boy Winner – Kobyn David Powell

Baby Boy 1st Runner Up – Brecken Douglas Ochs

Baby Boy 2nd Runner Up – Dashel Noah Brewer

 

Junior Princess Winner – Persephenie Jaylene Peschka

Junior Princess First Runner Up – Danika Corrine Scott

Junior Princess Second Runner Up – Mya Olivia Brewer

Junior Princess People’s Choice – Persephenie Jaylene Peschka

 

Princess Winner – Presley Renee Brungardt

Princess First Runner Up – Maycee Raelynn Parr

Princess Second Runner Up – Paige Lee Trendel

Princess People’s Choice – Alana Grace Grillot

 

Demo Derby Winners

 

Modified:

1st – Scott Christians

2nd – Tyson Ruff

3rd – Justin Montgomery

4th - Deric Funk

5th – Jerome Crowthur

 

Compact:

1st – Kevin Meitler

2nd – CJ Bollig

3rd – Brett Hertel

4th – Chris Hahn

 

Bolt & Chain:

1st – Anthony Demel

2nd – Lashon VanScyoc

3rd – Jacob Hawk

 

Bubba's 4th Annual Labor Day BBQ Cook-off Winners

 

Shane Galla Grand Champion

Char Hekele Reserve Champion

Joe Lamb – People’s Choice Winner

Parade Marshall - Jim Sekavec

Early Truck Winner: Ford Model T Street Rod

Scott Christians and wife, Missy - 1st Place Modified

More Parade Places Coming Soon!

 

Sweepstakes - GBHS FFA

 

1st Place Religious - Community Christian Church of Great Bend

 

1st Place Scout and Student - GBHS FFA

 

1st Place Open - Medicine Lodge Peace Treaty

 

1st Place Local Orgs - Cheyenne Bottoms Ducks Unlimited

Great Bend High School FFA - 1st Place Scout & Student and Sweepstakes Winner!

Fabulous use of our theme this year!

Stay Connected

  • Facebook App Icon

Office Hours

Monday - Friday

9:00 am - 3:00 pm

123 N Main Street

Hoisington, KS  67544

620-653-4311

hoisingtoncofc@outlook.com

© 2020 by The Hoisington Chamber of Commerce.